NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

Za darmo nauczysz się programować

Za darmo nauczysz się programować. Fundacja Media 3.0 stworzyła pierwszą w Polsce całkowicie bezpłatną platformę do nauki programowania

Portal powstał z myślą o młodych ludziach, aby zwiększyć ich szanse na rynku pracy, bo programista to ciągle jeden z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców specjalistów.

- Kładliśmy duży nacisk na to, żeby do projektu przyciągnąć jak największą ilość szkół z mniejszych miejscowości, zwłaszcza z terenów wiejskich. W większych miastach młodzież ma łatwiejszy dostęp do zajęć dodatkowych z tego zakresu. Czasami zaporą mogą być koszta takich kursów, bo jednak większość z nich ciągle jest odpłatna. Dlatego od początku naszą ideą było to, żeby wszystkie kursy i materiały na platformie był całkowicie bezpłatne. Dodatkowym plusem jest to, że chociaż nie jest to kurs stacjonarny, nasi programiści cały czas opiekują się forum i wspierają młodych ludzi radą i pomocą – mówi Beata Matuszek z Fundacji Media 3.0.

Aktualnie z platformy korzysta prawie tysiąc użytkowników i ta liczba cały czas się powiększa. - Uruchomiliśmy platformę z początkiem września, więc to naprawdę bardzo dobry wynik, a liczymy, że w miarę dodawania kolejnych materiałów edukacyjnych liczba użytkowników będzie stale rosnąć – mówi Beata Matuszek.

Python, Ruby, Java Script, C# - kursy tych języków już można znaleźć na platformie. - Wybraliśmy te języki, ponieważ to aktualnie najbardziej popularne języki programowania, które pozwalają przyszłym programistom na szybki rozwój i dobre zarobki. Kursy przygotowywane są w taki sposób, żeby poradziła sobie zarówno osoba, która nie miała styczności z programowaniem; te, które już programują mogą zrealizować kurs na wyższym poziomie zaawansowania – mówi Jakub Król, programista Fundacji Media 3.0 – To tak naprawdę dopiero początek. Zamierzamy naszą platformę ciągle rozwijać o kolejne języki i poziomy zaawansowania kursów – mówi Jakub Król.

- Platforma nie wymaga instalacji na komputerze, więc można się zalogować w szkole, pracy lub w domu, kiedy mamy chwilę wolnego czasu. To rozwiązanie było możliwe dzięki naszym indyjskim partnerom, organizacji Hackerearth, która udostępniła nam API, pozwalające uruchomić kod programistyczny bezpośrednio w przeglądarce. Kolejnym rozwiązaniem, które przyjęliśmy z myślą o uczniach, którzy marzą o karierze programisty, było wykorzystanie serwisu Github. Stawiamy na to rozwiązanie, bo chcemy zachęcić młodych ludzi, żeby zakładali konta na tym serwisie, bo coraz więcej firm wymaga takiego portfolio od kandydatów na pracowników. A taki jest też cel naszego projektu, żeby przez zabawę młodzi ludzie złapali programistycznego bakcyla i „zaprogramowali” sobie dobrą przyszłość – dodaje Beata Matuszek.

Projekt „Akademia 3.0 – apki.org” jest realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Oprócz platformy w 16 szkołach w całej Polsce uruchomiono innowacyjne Lab-y 3.0, w których uczniowie uczą się programowania. - Aktualnie w ramach projektu działa 16 Lab-ów na terenie 10 województw. Liczymy, że w przyszłym roku uda nam się stworzyć Lab-y 3.0 w kolejnych szkołach – mówi Beata Matuszek.

Zapraszamy na stronę projektu http://apki.org

 

Dodatkowe informacje